آموزش مبحث Group و نحوه گروه بندی عناصر در تری دی مکس

Group چیست و چه کاربردی در تری دی مکس دارد؟

با عرض سلام خدمت شما عزیزان همراه، در پروژه های ۳Dmax خیلی از مواقع لازم است تا چندین عنصر ریز و درشت را باهم یکپارچه کنیم تا با انتخاب یکی، دیگری نیز انتخاب شود. برای این منظور یکی از ابزارهای کارآمد، Group می‌باشد.

 

ابزارهای group :

۱- ابتدا دو مکعب زرد و سبز را انتخاب کرده و با رفتن به منوی Group و انتخاب گزینه Group آنها را با یکدیگر به یک گروه تبدیل می‌کنیم.

۲

 

۲- با انتخاب کردن گروه ساخته شده در قسمت قبل و انتخاب گزینه open ، گروه انتخاب شده را بصورت موقت ، باز میکنیم. (باز کردن یک گروه برای اعمال تغییرات و یا جابجایی یا … در عضو یا اعضایی از آن گروه کاربرد دارد.)

۳ ۴

 

۳- پس از اعمال تغییرات در گروه باز شده، برای بستن مجدد آن، نیاز است تا عضوی از آن گروه (مثلا در تصویر زیر مکعب سبز رنگ) را انتخاب نموده و سپس با انتخاب گزینه Close آنرا ببندیم.

۵

 

۴- جهت افزودن یک عنصر جدید به یک گروه کافیست تا طبق تصویر زیر، ابتدا عنصر مورد نظر را انتخاب کرده و سپس بر روی گزینه Attach  و در انتها گروه مورد نظر کلیک کنیم.

۶

 

۵- جهت حذف کردن (اخراج کردن) یک عنصر از یک گروه، باید با انتخاب گروه مورد نظر و open کردن آن، عنصر مورد نظر را انتخاب نموده و با انتخاب گزینه Detach، عنصر را از گروه اخراج کنیم.

۷

 

۶- اگر گروهی را انتخاب کنیم (۱) و سپس با انتخاب شیء دیگر (۲) ، گروه و شیء جدید را تبدیل به یک گروه جدید نماییم (۳) ، میتوانیم با انتخاب گزینه Explode (4)  گروه تو در توی ایجاد شده را بصورت کلی متلاشی کنیم.

۸

 

منبع: اختصاصی خانه معماری (در صورت تمایل به درج این مطلب در دیگر منابع، حتما فرم ذیل را تکمیل فرمایید)

[iphorm id=”2″ name=”برداشت مطلب”]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 4 =

error: متن محافظت شده!