سوال یک معمار: Rhino بهتر است یا ۳Dmax ؟

Rhino بهتر است یا ۳Dmax

در سالهایی نه چندان دور که معماران به کمک دست خود پروژه ها را تکمیل میکردند خبری از این سوال نبود، اما با پیشرفت سریع نرم افزارهای کامپیوتری در تمامی رشته ها و از جمله معماری، سوالی که در بسیاری از محافل حرفه ای یا دانشجویی معماران و نیز شبکه های اجتماعی و سایتهای مرتبط پرسیده میشود این است که : “راینو بهتره یا تری دی مکس؟” ، “رویت یا تری دی مکس؟” ، “راینو یاد بگیرم یا رویت؟” و … در این مطلب قصد داریم تا دو نرم افزار راینو و تری دی مکس را البته در حوزه پروژه های معماری با هم مقایسه کنیم.

 

۱- رابط کاربری

بحث در مورد رابط کاربری نرم افزار، کاملا شخصی و مطابق با سلیقه شخصی افراد است، اما در طول چندین سال تدریس این نرم افزارها به عده کثیری از دانشجویان عزیز حوزه معماری، چیزی که بسیار مشهود است، گنگ بودن و پیچیدگی محیط نرم افزار ۳dmax، مخصوصا در ماه های اول کار با این نرم افزار  است. جدای از این بحث رابط کاربری نرم افزار Rhino تلفیقی از دو نرم افزار Autocad و ۳dmax میباشد، بدین معنی که در طراحی نماهای دید، از طرح ۳dmax و در طراحی دسترسی به دستورها، از نوارفرمان autocad بهره گرفته است، که دسترسی به تمامی ابزارها را بسیار سریع میکند.

Rhino بهتر است یا ۳Dmax

نتیجه: رابط کابری و سرعت دسترسی به دستورها در نرم افزار Rhino بسیار قدرتمندتر (و مشابه Autocad) است.

 

۲- قدرت مدلسازی

روشهای مدلسازی در ۳dmax, Rhino

در دنیای مدلسازی این دو نرم افزار، دو روش برای ایجاد احجام سه بعدی وجود دارد:

۱- Mesh (شبکه، توری): در روش مدلسازی مش، هر حجمی از قرار گرفتن تعدادی سطوح ریز و درشت در کنار یکدیگر بوجود می آید. در واقع می‌توان گفت، نرم‌افزار حجم مورد نظر را از تقریب زدن آن به کمک کنار هم قرار دادن سطوح در کنار یکدیگر بدست میدهد.

Rhino بهتر است یا ۳Dmax

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید، چه در کلی ترین و بی جزئیات ترین و چه ریزترین و باجزئیاتترین تصویر بالا، خرگوش از تقریب زدن و کنار هم قرار دادن سطوح در کنار یکدیگر بوجود آمده است. واضح است که هرچه تعداد سطوح ریز روی جسم بیشتر شود حجم سنگینتر می‌شود.

۱- NURBS : کلمه nurbs مخفف Non-uniform rational basis spline میباشد. اساس کار این روش بر مبنای الگوهای پیچده ریاضی است که سعی خواهیم کرد تا در مطالب آینده در مورد این روش مدلسازی یک مطلب اختصاصی تقدیم شما عزیزان کنیم. اما چیزی که بصورت خلاصه میتوان گفت، این است که در این روش بکمک خطوط nurbs و اتصال این خطوط، سطوحی را ایجاد کنیم که بکمک نقاط کنترلی (control points) قابل ویرایش میباشد.

Rhino بهتر است یا ۳Dmax

بطور کلی با هر دو روش مدلسازی میتوان انواع مدلهای معماری و انیمیشن و کاراکتر را ایجاد کرد اما روش مدلسازی mesh دارای کنترل بسریعتر بر روی جزئیات ریز یک کاراکتر و یا عناصری عمانند پارچه و .. میباشد؛ همچنین برای ایجاد مدلهای ساده تا پیچیده معماری اعم از کلاسیک تا مدرن، پست مدرن و ارگانیک، روش nurbs بسیار کاراتر خواهد بود، زیرا:

  • سرعت ترسیم در این روش بسیار بالاست
  • دقت ترسیم در این روش، بدلیل استفاده از الگوهای ریاضی (و نه قرار دادن سطوح در کنار یکدیگر) بسیار بسیار بالا است
  • فرم ایجاد شده در این روش دارای حجم بسیار بسیار کمتر نسبت به همان فرم در روش mesh است.
  • قابلیت ویرایش ترسیمات در روش nurbs، بعلت یکپارچکی و وابستگی سطح ایجاد شده به نقاط کنترلی، بسیار آسانتر و سریعتر است
  • فرم ایجاد شده در این روش قابلیت برش با دستگاه CNC و ساخت قالب و ماکت سازی را داراست

در دو نرم افزار Rhino و ۳dmax، از کدامیک از دو روش زیر استفاده میشود؟

در هر دو نرم افزار، قابلیت مدلسازی با هر دو روش وجود دارد، اما تفاوت در اینجاست که محیط نرم افزار Rhino براساس NURBS بوده و محیط نرم افزار ۳Dmax برپایه Mesh میباشد. بنابراین قدرت و قابلیت نرم افزار Rhino در بهره گیری از روش Nurbs قابل قیاس با نرم افزار ۳Dmax نیست.

جدای از بحث mesh و Nurbs، وجود ابزارها و کمک ابزارهای ویژه ای که در میان نرم افزارهای حیطه معماری، تنها میتوان آنها را در Rhino یافت (و نه در ۳dmax یا autocad یا Revit یا …) از این نرم افزار یک ابزار فوق العاده معماری در حیطه مدلسازی ساخته است.

 

نتیجه: در حیطه مدلسازی فضاهای معماری، قدرت مدلسازی Rhino بسیار بالاتر از ۳Dmax است.

۳- قدرت رندر سازی

از آنجایی که این حوزه (که مشتمل بر مباحث متریال و نور و رندرگیری میباشد) بصورت پیش فرض در تمامی نرم افزارهای وابسته به معماری وابسته به پلاگینهای مخصوص رندر میباشد، بحث بسیار راحت تر است. اگر اکنون از بسیاری از دوستان خود بپرسید که کدام نرم افزار دارای کیفیت رندرگیری بهتری است، به احتمال قریب به یقین همه نرم افزار ۳Dmax را به شما معرفی خواهند کرد. اما بد نیست بدانیم که با توجه به استفاده از پلاگینها و نرم افزارهای مختص رندر همانند    هیچ تفاوتی بین دو نرم افزار Rhino و ۳Dmax وجود ندارد، زیرا Vray و Maxwell بر روی هر دو نرم افزار قابل نصب بوده و رندرهای قدرتمندی ارائه میکند.

تنها تفاوت بین دو نرم افزار در حیطه رندر را میتوان در وجود پلاگین قدرتمند Mentalray بر روی ۳Dmax بصورت پیشفرض دانست (که البته این موضوع برای ما که از پلاگینهای کرک شده و رایگانی همانند maxwell و Vray استفاده میکنیم تفاوت مهمی بحساب نمی آید)

نتیجه: در حیطه رندرسازی فضاهای معماری، تفاوتی بین Rhino و ۳dmax وجود ندارد.

۴- وسعت مدلها و متریالهای آماده

برای هر دو نرم افزار سایتهای زیادی وجود دارند که بصورت رایگان و یا با دریافت هزینه مدلهای آماده بسیاری را در اختیار شما میگذارند. اما به واقع نمیتوان وسعت مدلهای آماده موجود برای ۳dmax را با Rhino قیاس کرد.

نتیجه: مدلها و ابزارهای آماده ۳dmax بسیار بیشتر از Rhino است.

۵- اقبال عمومی و بازار کار

باز هم بطور قطع میتوان نرم افزار ۳Dmax را در این حیطه برتر دانست. درصد شرکتهایی که در حیطه معماری و ساختمان با نرم افزار ۳Dmax کار میکنند بسیار بیشتر از Rhino است.

نتیجه: شرایط کاری و بازار کار برای نرم افزار ۳Dmax بسیار مهیاتر است.

سخن آخر

اولین توصیه ما برای شما دوست عزیز یادگیری هردو نرم افزار قدرتمند بالاست، اما اگر میخواهید بین این دو نرم افزار یکی را کار کنید، توصیه ما این است که با توجه به نکته آخر، برای انجام امور شرکتی حتما در ابتدا با نرم افزار ۳Dmax آشنا شوید و پس از آن بدنبال نرم افزار قدرتمند Rhino بروید و قدرت آنرا بچشید.

 

منبع: اختصاصی خانه معماری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 2 =

error: متن محافظت شده!