[vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”30″][vc_column_text]

چرا باید نرم افزارهای معماری رو یاد بگیرم؟

بر پایه آمار سازمانهای جهانی، یکی از پردرآمدترین زمینه های کاری، مشاغلی هستند که برپایه کار در زمینه های نرم افزاری و برنامه نویسی هستند. در این میان نرم افزارهای مهندسی و بالاخص مهندسی معماری از جایگاهی ویژه برخوردار هستند، زیرا:

1- تمامی شرکتهای مهندسی معماری و ادارات و ارگانهای معماری، شرکتهای معماری و دکوراسیون داخلی، شرکتهای پیمانکار معماری و ساختمان نیازمند افرادی هستند که نرم افزارهای معماری را بصورت حرفه ای بلد باشند؛ بنابراین با یادگیری حرفه ای نرم افزارهای معماری و ساختمان بازار کار بسیار گسترده ای برای شما باز خواهد شد که براحتی میتواندی از آن کسب درآمد کنید

2- مشاغل نرم افزاری علاوه بر اینکه در شرکتهای مهندسی بازار کار وسیعی دارند، قابلیت کسب درآمد فوق العاده در زمینه انجام پروژه های دانشجویی را نیز دارند

3- با کاهش ارزش برابر ریال در برابر دلار، شما خواهید توانست فراتر از کشوری که در آن شاغل هستید، از پشت میزی که در آن نشسته اید از سراسر دنیا پروژه های نرم افزاری را دریافت نموده و بصورت دلاری کسب درآمد نمایید.

4- میتوانید با ساخت مدلها و متریالهای آماده و فروش آن در فروشگههای خارجی؛ حتی در خواب نیز کسب درآمد کنید.

و …

[/vc_column_text][vc_column_text]

مدارکی که خانه معماری میده از چه نوعیه؟

1- مدرک بین المللی ILO (سازمان فنی و حرفه ای)

2- گواهینامه دو زبانه خانه معماری (فارسی + یکی از زبانهای آلمانی و فرانسه و انگلیسی)[/vc_column_text][vc_row_inner equal_height=”yes” content_placement=”middle” gap=”5″ css=”.vc_custom_1588778755447{background-color: #ffffff !important;border-radius: 5px !important;}”][vc_column_inner width=”2/3″][vc_column_text]

آیا داشتن مدرک برای اشتغال به کار مهمه؟

در یک کلام، خیر

داشتن مدرک یا گواهینامه در زمینه نرم افزار مهم نبوده و اغلب کارفرمایان، چه در ایران و چه خارج از آن، بدنبال نیروی کاری هستند که دارای رزومه قوی و سواد نرم افزاری بالایی باشند. اما اگر میخواهید مدرکی را در انتهای دوره به هر دلیلی داشته باشید:

اولا- معتبرترین مدرکی که در زمینه مهارتهای شغلی و از جمله مهارتهای نرم افزاری در ایران میتوانید دریافت کنید، مدارک سازمان فنی و حرفه ای است. زیرا سازمان فنی و حرفه ای کشور نمایند سازمان جهانی کار (ILO) در ایران بوده و مدارک داده شده توسط این سازمان دارای اعتبار جهانی میباشد. همچنین مدرک سازمان فنی و حرفه ای از سوی دولت ایران داده شده و در تمامی ارگانهای دولتی دارای ارزش و اعتبار بوده و دارای ارزش مثبت برای افزایش حقوق و مزایا میباشد.

ثانیا- توصیه میشود بدنبال مدارکی که ادعا میشود از سوی یک کشور خارجی (مثلا آلمان، استرالیا، کانادا و …) داده میشود نباشید. چون ادعای اینگونه مراکز قابل اثبات نبوده و حتی در صورت درستی این مدعا، اینگونه مدارک تنها در همان کشور معتبر میباشند. این درحالیست که مدارک سازمان فنی و حرفه ای در سراسر کشورهای جهان دارای ارزش و اعتبار است (که دلیل آن نیز در بالاتر به عرض رسید).

ثالثا- درست است که دریافت مدارکی که بدون آزمون جامع برگزار شود آسان بوده و هرکسی میتواند آن را با یک آزمون ساده داخل آموزشگاهی (و گاهاٌ بدون آزمون و تنها با پرداخت مبالغ گزاف) دریافت کند، اما اینگونه گواهینامه ها اصولا ارزش و اعتباری ندارد. (آزمون سازمان فنی و حرفه ای تنها در مراکز دولتی سازمان برگزار شده و مراکز خصوصی سازمان فنی و حرفه ای دانشجویان را به آن مراکز معرفی میکنند)

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/3″][vc_single_image image=”61684″ img_size=”full”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner equal_height=”yes” content_placement=”middle” gap=”5″ css=”.vc_custom_1588778755447{background-color: #ffffff !important;border-radius: 5px !important;}”][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]

خوب، حالا کدوم نرم افزارها رو باید یاد بگیرم؟

اینکه برای طی مسیر یادگیری نرم افزارهای معماری باید چه مسیری رو پیمایش کنید تا حد زیادی بستگی به سه سوال داد:

1- آیا با رشته معماری آشنا هستید یا خیر؟

2- آیا با نرم افزارهای معماری تابحال کار کردید یا خیر؟

3- میخواهید در کدام زمینه معماری کار کنید؟

خوب، اول نرم افزارها رو بشناسیم تا به جواب سوال بالا برسیم:[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_single_image image=”61701″ img_size=”full”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner equal_height=”yes” content_placement=”middle” gap=”5″ css=”.vc_custom_1588778755447{background-color: #ffffff !important;border-radius: 5px !important;}”][vc_column_inner width=”1/4″][vc_single_image image=”61725″ img_size=”large”][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”3/4″][vc_column_text]

AUTOCAD

نرم افزار اتوکد، قدیمیترین و کاربردیترین نرم افزار نقشه کشی مهندسی در تمامی رشته های مهندسی بوده و هست. این نرم افزار هم قابلیت نقشه کشی دو بعدی و هم مدلسازی سه بعدی حرفه ای و همچنین متریالسازی و نورپردازی و رندرینگ را دارد.

آیا واجبه اتوکد رو یاد بگیرم؟

در طی چند سال اخیر و با آمدن نرم افزار Revit، کاربرد نرم افزار اتوکد بسیار کمتر شده است، بطوریکه در خارج از مرزهای ایران تقربا در اغلب موارد شرکتهای مهندسی از Revit بجای اتوکد استفاده میکنند. اما  در صورتیکه میخواهید در ایران کار کنید بهتر است بدانید که همچنان در ایران اتوکد دارای محبوبیت بوده و استفاده میشود.

بالاخره سراغ اتوکد برم یا نه؟

اگر با اتوکد در حد نقشه کشی دو بعدی آشنایی دارید و میتوانید نقشه های مورد نظر خودتان را در اتوکد بکشید و ویرایش کنید، پیشنهاد میکنیم که دیگر سراغ بخشهای سه بعدی و رندرینگ آن نرفته و بجای آن بدنبال Revit و 3Dmax باشید. اما اگر اصلا از نقشه کشی و معماری سر رشته ای ندارید، پیشنهاد میکنیم از نرم افزار اتوکد شروع کرده و حداقل اتوکد دو بعدی را بیاموزید.

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner equal_height=”yes” content_placement=”middle” gap=”5″ css=”.vc_custom_1588778755447{background-color: #ffffff !important;border-radius: 5px !important;}”][vc_column_inner width=”1/4″][vc_single_image image=”61727″ img_size=”large”][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”3/4″][vc_column_text]

REVIT

نرم افزار REVIT از جوانترین نرم افزارهای مورد استفاده در رشته های معماری، عمران و تاسیسات ساختمانی است. اگر الان در دهه 1380 بودیم، اینجا هیجچ اسمی از این نرم افزار نمیدیدید، اما چند سالی است که از این نرم افزار به وسعت بسیار زیاد در سراسر جهان استفاده میشود. بنابراین اگر میخواهید در حیطه معماری کار کنید باید حتما REVIT را یاد بگیرید.

آیا واجبه رویت رو یاد بگیرم؟

بله، اگر قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارید باید بدانید که بلد بودن این نرم افزار یکی از مواردی است که باید در رزومه کاری شما باشد و با بلد بودن این مهارت میتوانید براحتی کسب درآمد نمایید. اگر در ایران هم قرار است کار کنید باز هم باید بدانید که هر روز به تعداد شرکتهایی که از رویت استفاده میکنند افزوده میشود.

آیا رویت رو میشه با اتوکد یا تری دی مکس یاد گرفت؟ توی رویت چه کارهایی رو میشه انجام داد؟

بله، نرم افزار رویت هیچ پیش نیازی ندارد و فقط کافیست تا بصورت متوسط با نقشه کشی آشنا باشید تا بتوانید نرم افزار رویت را بهمراه دیگر نرم افزارهای معماری فرا بگیرید. در نرم افزار رویت، از نقشه کشی تا سه بعدی سازی و ترسیم نقشه های سازه و تاسیسات الکتریکی و مکانیکی و رندرینگ و متره و برآورد و انیمیشن … را میتوانید انجام دهید.

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner equal_height=”yes” content_placement=”middle” gap=”5″ css=”.vc_custom_1588778755447{background-color: #ffffff !important;border-radius: 5px !important;}”][vc_column_inner width=”1/4″][vc_single_image image=”61730″ img_size=”large”][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”3/4″][vc_column_text]

3DSMAX

نرم افزار تری دی مکس در واقع یک ابزار فوق حرفه ای برای ساخت انیمیشن و جلوه های ویژه سه بعدی و بازی سازی است. اما حدود 20 سالی هست که به محبوبترین نرم افزار مورد استفاده برای تمامی معماران و طراحان داخلی و دکوراسیون و …تبدیل شده است. علت اصلی استفاده از این ابزار در زمینه های طراحی، قدرت فوق العاده آن در رندرینگ های فوق طبیعی و نیز وجود مدلهای آماده بسیار فراوان در تمامی زمینه ها است.

آیا واجبه 3DMAX رو یاد بگیرم؟

بله، قطعا بلد بودن این نرم افزار یکی از مواردی است که چه در داخل ایران و چه در کشورهای خارجی از شما خواسته خواهد شد. البته هر جا که صحبت از رتی دی مکس میشود در کنار آن اسم Vray هم می آید، بنابراین باید هم تری دی مکس و هم Vray را بلد باشید.

آیا تری دی مکس پیش نیازی هم داره؟

خیر، نرم افزار تری دی مکس هیچ پیش نیازی ندارد، اما بلد بودن نرم افزار اتوکد یا رویت در حد مقدماتی میتواند در مسیر یادگیری تری دی مکس به شما کمک کند.[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner equal_height=”yes” content_placement=”middle” gap=”5″ css=”.vc_custom_1588778755447{background-color: #ffffff !important;border-radius: 5px !important;}”][vc_column_inner width=”1/4″][vc_single_image image=”61735″ img_size=”full”][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”3/4″][vc_column_text]

3DSMAX

نرم افزار تری دی مکس در واقع یک ابزار فوق حرفه ای برای ساخت انیمیشن و جلوه های ویژه سه بعدی و بازی سازی است. اما حدود 20 سالی هست که به محبوبترین نرم افزار مورد استفاده برای تمامی معماران و طراحان داخلی و دکوراسیون و …تبدیل شده است. علت اصلی استفاده از این ابزار در زمینه های طراحی، قدرت فوق العاده آن در رندرینگ های فوق طبیعی و نیز وجود مدلهای آماده بسیار فراوان در تمامی زمینه ها است.

آیا واجبه 3DMAX رو یاد بگیرم؟

بله، قطعا بلد بودن این نرم افزار یکی از مواردی است که چه در داخل ایران و چه در کشورهای خارجی از شما خواسته خواهد شد. البته هر جا که صحبت از رتی دی مکس میشود در کنار آن اسم Vray هم می آید، بنابراین باید هم تری دی مکس و هم Vray را بلد باشید.

آیا تری دی مکس پیش نیازی هم داره؟

خیر، نرم افزار تری دی مکس هیچ پیش نیازی ندارد، اما بلد بودن نرم افزار اتوکد یا رویت در حد مقدماتی میتواند در مسیر یادگیری تری دی مکس به شما کمک کند.[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/2″][cdb_button title=”من معماری خوندم، ولی میخوام نرم افزارهای معماری رو کامل یاد بگیرم …!” align=”full”][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][cdb_button title=”من هیچ پیش زمینه معماری ندارم و میخوام معماری رو یاد بگیرم …!” align=”full”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]