دستورها و تنظیمات اندازه گذاری در اتوکد + شورتکات ها

دستورها و تنظیمات اندازه گذاری در اتوکد

اندازه گذاری اصولی و منظم و زیبا بخش مهمی از هر نقشه مهندسی را تشکیل میدهد. در این نوشته قصد داریم تا در مورد دستورها و تنظیمات اندازه گذاری در اتوکد صحبت کرده و در مورد هر ابزار شورتکات آن را نیز معرفی کنیم.

 

ابزار Dimention Linear

این ابزار توانایی زدن اندازه فاصله بین دو نقطه را دارد، البته نه اندازه مستقیم بین دو نقطه، بلکه فاصله در راستای محور x (دلتا x) و یا فاصله در راستای محور y (دلتا y). برای استفاده از این ابزار کافیست با شورتکات DLI وارد دستور شده و سپس روی دو نقطه سر و ته خط مورد نظر کلیک میکنیم.

 

ابزار Dimention Alighned

این ابزار همانند دستور قبلی توانایی زدن اندازه فاصله بین دو نقطه را دارد، اما اینبار فاصله واقعی بین دو نقطه با هر زاویه ای که داشته باشد. برای استفاده از این ابزار کافیست با شورتکات DAL وارد دستور شده و سپس روی دو نقطه سر و ته خط مورد نظر کلیک میکنیم.

 

ابزار Dimention Angular

به کمک این ابزار میتوانیم زاویه بین دو خط را بر حسب درجه اندازه گذاری کنیم. برای استفاده از این ابزار کافیست با شورتکات DAN وارد دستور شده و سپس روی دو خط مورد نظر کلیک میکنیم.

 

ابزار Dimention Arc length

به کمک این ابزار میتوانیم طول یک کمان را اندازه گذاری کنیم. برای استفاده از این ابزار کافیست با شورتکات DAR وارد دستور شده و سپس روی کمان مورد نظر کلیک میکنیم.

 

 

منبع: اختصاصی خانه معماری

 

امتیاز شما به این مطلب

لطفا با امتیازدهی به این مطلب ما را در ارائه نوشته هایی بهتر یاری فرمایید:

User Rating: 5 ( 1 votes)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 3 =

error: متن محافظت شده!