نکات طراحی یک حمام به سبک ژاپنی

طراحی حمام به سبک و فرهنگ ژاپنی ها

۱۳۳۸۹ (۱)

یکی از تجربیات بسیار هیجان انگیز (و در برخی اوقات ضروری! ) ایجاد تنوع در طراحی بخشهای گوناگون خانه میباشد. شاید برخی اوقات نیاز باشد تا دست بکار شویم و با تغییر در طراحی بخشی از خانه مان لذت یک تجربه جدید را بخودمان بدهیم. این کار میتواند علاوه بر ایجاد یک حس مثبت به ما کمک کند تا چیز جدیدی هم یاد بگیریم.

از راههایی که میتواند باعث ایجاد تنوع در محیط اطرافمان شود، استفاده از فرهنگهای گوناگون در طراحی محیط پیرامونی است. ما میخواهیم در این مطلب شما را به طراحی حمامی با استفاده از فرهنگ ژاپن آشنا کنیم. با اشتن چنین حمامی خواهید توانست آرامشی به وسعت “ذن” را در محیط حمامتان تجربه نمایید.

۱۳۳۸۹ (۶)

نور و رنگ و گیاه در طراحی

در زمینه استفاده از گیاهان، شباهات زیادی بین حمام ژاپنی و باغ ژاپنی وجود دارد. در طراحی حمام ژاپنی، همچنان استفاده از بامبو و گیاهان گلدانی و نواع خزه ها نقشی کلیدی بازی میکند. این نکته را فراموش نکنیم که قرار دادن گیاه بامبو در حمام میتواند شما را به مقصودتان نزدیک کند، اما شاید بهتر باشد جایی مناسب و خلوت را برای آن بیابید، زیرا ترکیب بامبو در یک نقطه با گیاهان سبز چندان زیبا نخواهد بود.

از دیگر عناصر ضروری در طراحی حمام میتوان به نحوه نورپردازی آن اشاره نمود. در نورپردازی باید حداکثر تلاش خود را برای حداقل استفاده از نورهای خشن و خیره متمرکز نموده و برای ایجاد فضایی مملو از آرامش از نورهای ملایم و طبیعی استفاده نماییم. رنگهای مورد استفاده در چنین حمامی بهتر است دارای رنگهای خنثی و یا طبیعی (رنگ چوب و سنگ و …) داشته باشد و از استفاده از رنگهایی که فاقد این دو ویژگی باشند اجتناب شود.

۱۳۳۸۹ (۵)

وان و حمام ژاپنی

در یک حمام ژاپنی، وان نقش بسیار مهمی را بازی میکند، زیرا در فرهنگ ذنحمام تنها جایی برای شستشوی جسم نیست، بلکه بطور همزمان محلی برای به آرامش رسیدن روح و ایجاد تمرکز میباشد. از دیگر نکاتی که باید مدنظر داشت، در دسترس بودن روغن و نمک در نقطه ای نزدیک به وان حمام است.

در عین حال در چنین فضایی نباید یک موسیقی آرامش بخش را فراموش کرد، حتما این نکته را مدنظر قرار دهید.

 

۱۳۳۸۹ (۴)

سرویس بهداشتی در حمام ژاپنی

علیرغم اینکه یک حمام ژاپنی فضایی برای ایجاد حس آرامش و نظافت است، اما شاید بخواهیم در آپارتمانهای کوچک امروزی چنین حمامی را ایجاد نماییم، در چنین حالتی برای صرفه جویی در فضای آپارتمان در گوشه ای از آن نیز یک سرویس بهداشتی را در نظر خواهیم گرفت، اگر چنین تصمیمی دارید باید توجه نمایید که تدابیر لازم برای جداسازی مناسب دو فضا از یکدیگر لحاظ گردد.

 

۱۳۳۸۹ (۳)

عناصر طبیعی و تنوع بصری در حمام ژاپنی

بخش عمده ای از زیبایی یک حمام ژاپنی مرهون استفاده از جزئیات طبیعی استفاده شده در آن است. همانطور که میدانیم کشور ژاپن جزیه ای است که از هر طرف با آب احاطه شده است. بنابراین استفاده از آب یا حتی آبشار در استفاده از تزئینات ژاپنی امری مرسوم و طبیعی است. استفاده از آب و سنگ میتواند علاوه بر ایجاد اثر بصری دل انگیز، صدای دل انگیزی را نیز در فضا منعکس کند.

استفاده از سنگ های طبیعی بعنوان نماد اولیه ای از طبیعت میتواند به کاهش اثر استفاده از عناصر مصنوعی کمک نماید. در چنین حمامی باید از عناصر مصنوعی و زرق و برق دار و نیز حوله و لباس و پارچه های رنگارنگ بشدت پرهیز نموده و در عوض از رنگهای خنثی و طبیعی استفاده نمود.

۱۳۳۸۹ (۲)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

51 + = 59

error: متن محافظت شده!