انواع روشهای اسکوپ (اتصال) سنگ نما

انواع روشهای اسکوپ (اتصال) سنگ نماReviewed by 5435435 54354 on Apr 2Rating:

اسکوپ چیست؟ چرا باید عملیات اسکوپ انجام شود؟

عدم اجرای صحیح و قابل اطمینان سنگ در نماهای سنگی، میتواند موجبات پیامدهای ناگوار جانی و مالی را در آینده فراهم کند. در صورت عدم گیرداری مناسب سنگها، بمرور زمان سنگ از ملات پشت خود جدا شده و در نهایت سقوط میکند. جهت جلوگیری از وقوع چنین اتفاقات ناگواری لازم است تاعملیات اسکوپ نما انجام شود.

به مجموعه عملیاتی که موجب اتصال بهتر و قابل اطمینان تر سنگ به ملات و بدنه پشت خود میشود، اسکوپ میگویند. در این مطلب میخواهیم انواع روشهای اسکوپ سنگ را بررسی نماییم:

۱- چسباندن قطعه سنگ مستطیلی به پشت سنگ

یکی از روشهای بسیار آسان و ارزان اسکوپ سنگ در نما، چسباندن تکه های سنگی به ابعاد حدود ۳ سانتیمتر و ضخامت حدود ضخامت سنگ، در فواصل و تعداد مناسب، در پشت سنگ است.

 

اسکوپ سنگ نما با تکه سنگ

۲- اسکوپ به روش پیچ و رول پلاک

استفاده از پیچ و رولپلاک بعد از اجرای نمای سنگی و در مواقع اضطراری مرسوم است. در این روش در ۲ تا ۴ نقطه از سنگ بکمک دریل و پیچ و رولپلاک سنگ را به ملات پشت آن درگیر میکنند.

اسکوپ سنگ نما با پیچ و رول پلاک

۳- مهار سنگ نما با سیم فلزی

در این روش، پیش از نصب سنگ، شیارهایی را به کمک دستگاه فرز بر روی لبه های سنگ ایجاد کرده و سپس سیمهای گالوانیزه را بصورت ضربدری از شیارهای ایجاد شده عبور می‌دهند؛ بدین ترتیب با قرار گرفتن این سیمها در دوغاب ریخته شده در پشت سنگ، اتصال مقاومتری میان سنگ و دیوار ایجاد می‌شود.

نکته ای که در هنگام قرار دادن سیم‌ها باید رعایت شود این است که میان سنگ و سیم گالوانیزه یک لقمه سنگی قرار می‌گیرد که موجب بهتر قرار گرفتن سیم در دوغاب سیمانی خواهد شد.

 

مهار سنگ نما با سیم فلزی گالوانیزه

 

 

 

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 1 =