تری دی مکس یاد بگیرم یا رویت؟

Revit بهتر است یا ۳Dmax

در سالهایی نه چندان دور که معماران به کمک دست خود پروژه ها را تکمیل میکردند خبری از این سوال نبود، اما با پیشرفت سریع نرم افزارهای کامپیوتری در تمامی رشته ها و از جمله معماری، سوالی که در بسیاری از محافل حرفه ای یا دانشجویی معماران و نیز شبکه های اجتماعی و سایتهای مرتبط پرسیده میشود این است که : “راینو بهتره یا تری دی مکس؟” ، “رویت یا تری دی مکس؟” ، “راینو یاد بگیرم یا رویت؟” پیش از هرچیز لازم است این نکته رابدانیم که مقایسه دو نرم افزار revit و ۳dmax درست نبوده و هر دو نرم افزار در حیطه کاری خودشان از بهترینها  میباشند. نرم افزار تری دی مکس یک ابزار انیمیشن ساز و طراح بازیهای کامپیوتری میباشد که بعلت قدرت فوق العاده در مدلسازی و رندرینگ مورد توجه معماران میباشد، در حالیکه نرم افزار رویت یک ابزار نقشه کشی و سه بعدی سازی و دیتایلینگ معماری و ساختمان است.

۱- رابط کاربری

رابط کاربری یکی از بخشهایی است که موجب جذب اغلب افراد به یک نرم افزار میشود زیرا بخش زیادی از زندگی یک اپراتور نرم افزار را راحتی کار با آن تشکیل میدهد. از نظر رابط کاربری در حالت کلی محیط نرم افزار Revit بسیار کاربرپسندتر بوده و ابزارهای آن بسیار دم دست تر است.

 

 

نتیجه: رابط کابری و سرعت دسترسی به دستورها در نرم افزار Revit بسیار کاربرپسندتر از ۳Dmax است.

۲- قدرت مدلسازی

 از نظر قدرت مدلسازی، نرم افزار ۳dmax دارای دو روش مدلسازی  قدرتمند mesh و nurbs میباشد. به کمک این دو روش مدلسازی میتوانید هر نوع حجمی را از ساده تا پیچیده مدلسازی نمایید. حال آنکه در نرم افزار Revit به کمک فضاهای فمیلی و مس میتوانید مدلهای مورد نظر خود را بسازید که این دو فضا در مقایسه با روشهای mesh و nurbs دارای قدرتی بسیار کمتر میباشد.

 

 

۳- قدرت رندر سازی

از آنجایی که این حوزه (که مشتمل بر مباحث متریال و نور و رندرگیری میباشد) بصورت پیش فرض در تمامی نرم افزارهای وابسته به معماری وابسته به پلاگینهای مخصوص رندر میباشد، بحث بسیار راحت تر است. اگر اکنون از بسیاری از دوستان خود بپرسید که کدام نرم افزار دارای کیفیت رندرگیری بهتری است، به احتمال قریب به یقین همه نرم افزار ۳Dmax را به شما معرفی خواهند کرد. اما بد نیست بدانیم که ا وجود پلاگینهایی همانند enscape و vray که روی Revit قابل نصب میباشد میتوان این مسئه را تا حد زیادی (و نه کاملا) مرتفع نمود.

 

۴- وسعت مدلها و متریالهای آماده

برای هر دو نرم افزار سایتهای زیادی وجود دارند که بصورت رایگان و یا با دریافت هزینه مدلهای آماده بسیاری را در اختیار شما میگذارند. اما به واقع نمیتوان وسعت مدلهای آماده موجود برای ۳dmax را با Revit قیاس کرد.

نتیجه: مدلها و ابزارهای آماده ۳dmax بسیار بیشتر از Revit است.

۵- اقبال عمومی و بازار کار

در مورد بازار کار ایران تمامی شرکتها نیاز مبرمی به کاروران ۳dmax دارند اما بعلت جوانتر بودن نرم افزار Revit ، بازار کار این نرم افزار هنوز در حال گسترش میباشد.

سخن آخر

اولین توصیه ما برای شما دوست عزیز یادگیری هردو نرم افزار قدرتمند بالاست، اما اگر میخواهید بین این دو نرم افزار یکی را کار کنید، توصیه ما این است که در ابتدا با نرم افزار Revit آشنا شده و پس از آن بدنبال نرم افزار قدرتمند تری دی مکس بروید و قدرت آنرا بچشید.

منبع: اختصاصی خانه معماری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 60 = 66

error: متن محافظت شده!