انواع اتاق خواب و سوئیت در طراحی هتل ها + ابعاد و تناسبات

اتاق خواب و سوئیت در طراحی هتل ها

معیار طراحی اتاق های خواب: در طراحی اتاق های خواب باید به چند نکته شود که عبارتند از:

۱- میهمانان مقیم و مورد نظر تعیین شوند.

۲- انواع تخت های اتاق خواب مشخص شود.

۳- ابعاد و اندازه اتاق ها تعیین گردد.

۴- انواع اتاق ها و تعداد سوئیت ها مشخص شود.

۵- عناصر مبلمان اتاق ها و مسائل اقتصادی مربوط به آن ها لحاظ شود.

بهترین طراحان کسانی هستند که نیازهای خاص مربوط به بازار مشتریان مورد نظر خود را دانسته و امکانت و تسهیلات رفاهی را که این گروه ها بیش از هر چیز دیگر خواستار آن بوده و توقع دارند، شناسایی می کنند. همچنین به علت اینکه هر یک از این گروه های متنوع مشتریان از اتاق ها به صورت متفاوتی استفاده می کنند، طراح باید کاربری اتاق را هم به عنوان فضای کار و برگزاری جلسات و هم به عنوان فضایی جهت فعالیتهای خانوادگی در نظر گیرد.

ویژگی میهمان ها و نیازهای آنان در جدول زیر بطور خلاصه آمده است:

نوع خصوصیات میهمانان هدف از مسافرت فاکتورهای طراحی اتاق های خواب
کاری

 

گروهی

اشغال­اتاقها به صورت تک نفره یا دو نفره- اقامت دو یا چهار روزه- ۷۵% آقا و ۲۵% خانم- حساسیت کمی نسبت به هزینه دارند. گردهمایی، کنفرانس، ارتباطات تخصصی، جلسات اداری و تجاری تخت­کینگ­سایز-تخت­دونفره-تخت دوبل- دارای وان و اتاق رختکن- دارای اتاق نشیمن با فضای کاری خوب
 

                                                 

اشغال اتاق به صورت تک نفره- اقامت ۱ الی ۲ شنبه- ۸۵% آقا و ۱۵% خانم حساسیت خیلی کمی نسبت به هزینه دارند کارهای شرکتی، تجاری، گردهمایی، کنفرانی تخت کینگ سایز- تخت دو نفره- تخت دوبل- دارای فضای نشیمن با یک فضای کاری فوق العاده خوب
نوع خصوصیات میهمانان هدف از مسافرت فاکتورهای طراحی اتاق های خواب
تفریحی

 

 

خانوادگی

اشغال اتاق به صورت دوبله یا بیشتر ( که شامل کودکان هم می شود)- اقامت ۱ الی ۴ شبه- در هتل های تفریح این مدت بیشتر می شود- نرخ آن ارزان یا متوسط است تعطیلات خانوادگی، بازدید از مناظر، فعالیتهای ورزشی، خانوادگی تخت دوبله، کاناپه قابل تبدیل به تخت کینگ سایز- با اتاق های مرتبط به هم- دارای ناحیه نشیمن و تلویزیون دارای دستشویی چند قسمتی بزرگ- بالکن
زوج ها اقامت ۱ الی ۷ شبه- اشغال اتاق به صورت دو نفری- هزینه متوسط به بالا تورکلوپ ها، معاشرت، بازدید از مناظر، تأثر، ورزش، برنامه های آخر هفته- خرید صرف تعطیلات تخت کینگ سایز مناسب- برای غذاخوری و کار گنجایش مناسب کمد و حمام چند قسمتی بزرگ
انفرادی اشتغال اتاق به صورت مناسب برای کارشناسان جوان- دارای نرخ متوسط تا گران تور، کلوپ، معاشرت، بازدید از فضاهای فرهنگی- هنری، تئاتر، خرید تخت کویین سایز- سطح مناسب جهت غداخوردن و میزکار- وان استاندارد

انواع اتاق های موجود در هتل

به منظور جوابگویی به نیازهای مراجعه کنندگان متفاوت با مقاصد سفر گوناگون، طیف وسیعی از اتاق ها در انواع هتل ها دیده می شود.

۱- اتاق یک نفره: که دارای یک تختخواب یک نفره می باشد.

۲- اتاق دو نفره: که دارای یک تخت دونفره یا دو تخت یک نفره می باشد.

۳- اتاق سه نفره: که دارای سه تخت نفره می باشد.

۴- سوئیت: به اتاقی گفته می شود که قسمت جلوی آن مختص پذیرایی و پشت آن اتاق خواب قرار گرفته است. می توان در سوئیت یک آشپزخانه کوچک نیز دایر کرد. سوییت ها انواع گوناگونی دارند که مفصل بدانها پرداخته می شود.

۵- آپارتمان: عبارت است از یک هال پذیرایی با دو سه اتاق خواب که هر کدام دارای دو تخت است، در صورتی که دو اتاقه باشد. هر آپارتمان یک حمام مشترک و یک آشپزخانه کوچک دارد و در قسمت پذیرایی به تعداد کافی صندلی یا مبل راحتی قرار می گیرد.

۶- استودیو: به اتاق هایی گفته می شود که در بدو ورود به شکل اتاق پذیرایی دیده می شود ولی در صورتی که مبل ها یا کاناپه ها را به صورت تخت خواب درآوردند حکم اتاق خواب را خواهد یافت. از این رو می تواند روزها، اتاق پذیرایی و شب ها اتاق خواب باشد. اتاق استودیو حمام هم دارد و می تواند آشپزخانه کوچک هم داشته باشد.

۷- کانکت دوم: دو اتاق تو درتو را می گویند. هر دو اتاق به راهرو اصلی راه دارد و هر کدام به تنهایی یک اتاق کامل است و حمام جداگانه ای دارد. این دو اتاق به وسیله یک درب از وسط به هم متصل است.

۸- کابانا: اتاقی است در طبقه همکف که پنجره آن به محوطه ای باز می شود که متصل به استخر شنا است. ساکن چنین اتاقی می تواند برای تعویض لباس به منظور شنا از اتاق خود استفاده کند.

۹- فیست سوییت: اتاقی است که در هتل هایی که سالن عروسی دارند، برای استراحت در اختیار عروس و داماد قرار می گیرد.

ابعاد و تناسب در طراحی اتاقها

یکی از تصمیم گیری های مهم در طراحی اتاق خوابها که بیشترین تأثیر را در پلان هتل دارد انتخاب عرض خالص اتاق است. این تصمیم تعیین کننده سازه تمام ساختمان می باشد. در این طرح طول تخت به علاوه یک میز تحریر کنار دیوار روبروی تخت جا گرفته است و یک مسیر عبوری بین این دو نیز وجود دارد.

به طور کلی افزایش عرض اتاق های خواب بیش از ۱/۴ متر، مزایای زیادی ندارد. این فضای کمی بزرگتر نحوه مبلمان را بهبود نمی بخشد و فقط هزینه های ساختمان را به دلیل افزایش مساحت راهروها و دیوار خارجی اتاق فوق العاده افزایش می دهد. البته اگر عرض اتاق ۹/۴ یا بیشتر باشد، گزینه های جدیدی برای طراحی اتاق ها بوجود می آید. در این مبلمان فضای نشیمن به جای قرار گرفتن در کنار تخت می تواند در کنار دیوار روبروی تخت قرار گیرد.

۱-  اتاق خواب متداول یا جدا از هم عرض اتاق خواب ۶/۳متر است. نسبت راحتی بر میزان صرفه جویی درس هزینه آن ایده ال است.

۲- در مورد تخت های یک نفره و دو نفره نیز به همین ترتیب رعایت می شود به استثنای اینکه اندکی کاهش در عمق داده می شود.

۳- اتاق با عرض کم و در نتیجه ورودی باریک در جلوی حمام

۴- عرض اتاق جهت ایجاد فضا برای محل تعویض لباس و اتاقک ورودی بیشتر شده است.

۵- می توان از پنجره زاویه دار استفاده کرد و مساحت بزرگتری را برای نشیمن و همچنین نمای جهتدار بوجود آورد.

۶- اتاق خواب لوکس با قسمت آرایش به طور جدا از حمام

۷- کمدهای یک در میان در دیوار پارتیشن بین دو اتاق باعث صرفه جویی در فضا می شود.

اتاقهای ویژه معلولین نیز باید در برنامه ریزی فضاهای اقامتی دیده شود. در دو درصد از کل اتاق ها باید نیازها و امکانات افراد معلول شامل: دوش هایی با دسترسی راحت، حمام های بزرگ فضای کافی برای مانور معلولین تخت های مناسب، دسترسی راحت به کشیدهای کنترلی و مواردی از این قبیل که لازمه یک اقامت راحت است، در نظر گرفته شود.

خوشبختانه این ملزومات برای افراد عادی نیز قابل استفاده بوده و هر دو گروه می توانند در این اتاق ها ساکن شوند.

سوئیت های هتل که حدود ۱۰% از کل اتاق ها را اشغال می کنند معمولاً در طبقات فوقانی هتل واقع می شوند. ولی می توان در طبقات مجزا برای پر نمودن دهانه های بزرگتر سازه، سوئیت ها را قرار داد و مینی سوئیت ها را در پشت  پلکان یا آسانسور در نظر گرفت.

انواع مختلف سوئیت

نوع سوئیت اتاق نشیمن اتاقهای خواب کلیدها دهانه ها درصد
مینی سوئیت یک دهانه جایگاه ۱ ۵/۱ ۲
سوییت کنفرانس یک دهانه ۱ ۲ ۲ ۳
سوئیت معمولی یک دهانه ۲ ۲ ۳ ۴
سوئیت مدیران اجرایی دو دهانه ۲ ۲ ۴ ۱
سوئیت دولوکس سه دهانه ۲ ۲ ۵ ۵

شناخت نوع مشتریان نه تنها مناسب ترین ترکیب تخت ها را بلکه تمام وسایل و مبلمان های دیگر برای یک هتل مشخص را تعیین می نماید. نظر به اینکه انتخاب ترکیب مناسب اتاق ها در قابلیت اجاره صد درصد اتاق ها و کسب بالاترین میزان درآمد مؤثر است، از این رو اتاق هایی که قابلیت تغییر و انعطاف پذیری زیادی دارند، برای مثال اتاق هایی که دارای تخت کینگ سایز و کاناپه قابل تبدیل به تختخواب می باشند از توجه زیادی برخوردار می باشند.

از جمله تجهیزات اتاق خواب ها، می توان تخت ( یکی از انواع مورد نیاز) کاناپه قابل تبدیل به تخت یا تخت دیواری، فضای مناسب جهت قرار دادن پوشاک و چمدان و غیره نام برد.

لیست کامل اثاثیه و مبلمان را می توان با بررسی کاربردهای مختلف اتاق ها از قبیل خواب، استراحت، کار، تفریح، سرگرمی و لباس پوشیدن و ملزومات فضایی هر یک از آن تعیین نمود.

اتاق خواب هتل گنجایش یک تا چهار نفر را دارد که گاهی چند نوع فعالیت نیز آن به طور همزمان صورت می گیرد. طراح باید نسبت به تکنیکهای تفکیک بعضی از این فعالیتها و یا تلفیق سایر فعالیت ها آگاه بودن و در هر مورد باید انعطاف پذیری و سازگاری اتاق با انواع استفاده کنندگان وجود داشته باشد.

انواع و ابعاد تخت در جدول صفحه ی بعد ذکر شده است. برای بزرگتر جلوه داده فضای اتاق و یا مجلل کردن آن می توان از روش هایی چون کم کردن مبلمان زائد و یا کوچک کردن آنها بهره برد. در حالیکه اتاق ها عاملی سهم در جهت جلب رضایت میهمان ها می باشد. جزئیات طراحی محیط داخلی آنها نیز به همان اندازه حائز اهمیت است.

نوع اندازه
دونفره دو تخت یک نفره به ابعاد ۲*۱ متر
دوبل دوبله دو تخت دوبله به ابعاد ۲*۳۵/۱ متر
کویین دو نفره یک تخت کویین سایز به ابعاد ۲*۵/۱ متر
کینگ یک تخت کینگ سایز به ابعاد ۲*۲ متر
کینگ کالیفرنیا یک تخت کینگ سایز به ابعاد ۲*۸/۱ متر
دو نفره بزرگ دو تخت یک نفره به ابعاد ۲*۱۵/۱ متر
دوبل کویین دو تخت کویین سایز
دوبل کاناپه قبل به تخت یک تخت دوبل و یک کاناپه تبدیل به تخت
کویین کاناپه قابل تبدیل به تخت یک تخت کویین سایز و یک کاناپه قابل تبدیل به تخت
کینگ قابل تبدیل به تخت یک تخت کینگ سایز و یک کاناپه قابل تبدیل به تخت
کینگ قابل تبدیل به تخت یک کاناپاه قابل تبدیل به تخت
تخت دیواری یک تخت دیواری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 7 =

error: متن محافظت شده!