آموزش ساخت انیمیشن چمن (چمن متحرک) در ۳Dmax

انیمیشن چمن (چمن متحرک) در ۳Dmax

در این آموزش میخواهیم با یک تکنیک بسیار ساده و ابتدایی برای ساخت چمن متحرک آشنا شویم. مسلما روشهای پیچیده تری برای رسیدن به نتایج مطلوبتر وجود دارد که در آینده به آنها نیز خواهیم پرداخت.

banner-14635

برای انجام این تمرین قدمهای زیر را دنبال کنید:

۱- ابتدا بکمک ابزار Line ، بک سه خطی شبیه مثلت تصویر زیر ترسیم نمایید. فقط به دو نکته توجه کنید. اولین نکته اینکه حتما باید این سه ضلعی بسته (close) باشد و نکته دوم اینکه تمامی خطوط این ۳ ضلعی باید خط صاف (Linear) باشند.

۱۴۶۳۵-۱

۲- در قدم دوم ما باید کاری کنیم تا خطوط ترسیم شده در بالا قابلیت انعطاف پذیری لازم، جهت ایجاد خمش برای چمن را داشته باشند. برای این منظور لازم است تا با انتخاب ۳ گوشه (vertex) این خطوط، بر روی یکی از آنها راست کلیک کرده و با انتخاب گزینه Bezier corner، تمامی آنها را به Bezier corner تبدیل کنیم.

۱۴۶۳۵-۲

۳- یک ویرایشگر Bend به خط ایجاد شده نسبت داده و مقادیر angle، Direction را بترتیب بر روی ۶۰ و ۹۰  تنظیم میکنیم.

۱۴۶۳۵-۳

۴- ابتدا ویرایشگر edit mesh و سپس UVW mapping را به خط ترسیم شده نسبت میدهیم.

۱۴۶۳۵-۴

۵-  در مرحله بعد یک متریال چمن (با نسبت دادن یک تکسچر چمن به diffuse و تغییر رنگ ambient به سبز) ایجاد کرده و بمنظور نسبت دادن این متریال به هردوسمت چمن ساخته شده، تیک ۲sided را میزنیم.

۱۴۶۳۵-۵

۶- حال یک plane ساخته و تعداد سگمنتهای آنرا بالا میبریم (مثلا ۲۰*۲۰) و سپس با انتخاب چمن و رفتن به آدرس create>geometry>compound object>scatter ، چمن را در سطح ایجاد شده به تعداد زیاد تکثیر میکنیم.

۱۴۶۳۵-۶

۷- برای ایجاد یک سطح ارگانیک تر، یک ویرایشگر noise به سطح زمین نسبت میدهیم. فقط دقت کنید که مقدار اغتشاش سطح را زیاد در نظر نگیرید.

۱۴۶۳۵-۷

۸- برای تکثیر کردن چمنها بر روی سطح، کافیست که ابتدا چمن را انتخاب کرده و بسراغ ابزار create>geometry>compound object>scatter میرویم. سپس  بر روی دکمه pick distribution object کلیک کرده و سطح زمین را انتخاب میکنیم. سپس مقدار duplicate را بر روی ۱۰۰ قرار داده و تیک perpendicular را برداشته و distribute using را بر روی Area قرار میدهیم.

۱۴۶۳۵-۸

۹- حال به بخش Transforms و Display ابزار scatter رفته  و مقادیر را مطابق با تصویر زیر تنظیم میکنیم.

۱۴۶۳۵-۹

۱۰- در مرجله بعدی یک ویرایشگر Volume select به چمنها نسبت داده و گزینه soft selection را انتخاب کرده و با انتخاب vertex و رفتن به مود gizmo گیزموی جسم را بالا میبریم تا فقط نیم تنه حجم چمنها تحت تاثیر امواج قرار گیرند.

۱۴۶۳۵-۱۰

۱۱- حالا به چمنها یک ویرایشگر wave نسبت داده و مقادیر را مانند تصویر زیر تنظیم میکنیم.

ag_12

۱۲- یک کپی از ویرایشگر wave مرحله قبل را مجددا بر روی جسم انداخته و amplitude 1,2 را بر روی ۳ تنظیم کرده و wave lenghth را بر روی ۵۰ و phase را بر روی ۱ یا ۲ تنظیم میکنیم این مرحله موجب ایجاد یک انیمیشن ثانویه میشود. در مرحله آخر نیز یک ویرایشگر noise با تنظیمات تصویر زیر به چمنها نسبت میدهیم.

۱۴۶۳۵-۱۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 9 =

error: متن محافظت شده!