خانه افشاریان، اثر مهندس رضا نجفیان

معرفی خانه افشاریان

در مطالب قبلی وعده داده بودیم تا در مورد برندگان جایزه جهانی Architectizer A+ 2016 مطالبی را ارائه نماییم. در این مطلب در مورد خانه افشاریان مطالبی را برای شما عزیزان آماده نموده ایم.

۱۴۳۷۵ (۹)

۱۴۳۷۵ (۱)

خانه افشاریان در شهر کرمانشاه اجرا شده است. کارفرمای این بنا، خانم دکتر ماندانا افشاریان، خواستار طراحی بنایی با نمای ساده اما متفاوت بود. همچنین از نکاتی که باید در طراحی این بنا رعایت میشد، امکان افزودن دو طبقه در آینده برای فرزندان خانواده، به شکلی بود که بنا بتواند به یک آپارتمان تبدیل شود. بنابراین میتوان گفت که خواست کارفرمای پروژه بیشترین تاثیر در در سبک و سیاق و جهتگیری بنا داشته است. پروژه مذکور که در زمینی با مساحت ۶۰۰ متر مربع طراحی و اجرا شده است، در بهمن ماه ۱۳۹۳ و پس از ۱۷ ماه بصورت کامل اجرا گردیده است.

از نکات بسیار مهم و پر چالش در طراحی نمای این پروژه مسئله افزوده شدن دو طبقه در آینده به این بنا بود که به زیبایی هرچه تمامتر توسط طراح این بنا حل شده است. در تصویر زیر نحوه حل این مسئله را توسط طراح مشاهده میکنید.

۱۴۳۷۵ (۳) ۱۴۳۷۵ (۲)

همچنین سادگی هرچه تمامتر نمای این ساختمان و استفاده از یک متریال (چوب) در بیرونی ترین سطح آن، دقیقا چیزی بود که خواست کارفرمای پروژه بود، اما خواست دیگر خانم دکتر افشاریان، مبنی بر متفاوت بودن بنا علیرغم سادگی آن نیز با ایجاد یک شکاف ناگهانی در بدنه بنا، با متریالی متفاوت ایجاد پاسخ داده است، پاسخی که هم نیاز کارفرما و هم نیاز طراح پروژه  در ایجاد یک ورودی با قابلیت دعوت کنندگی را بهمراه داشته است. مصالح مورد استفاده در این بنا عمدتا چوب ترموود و آجر میباشد که به گونه ای استادانه اجرا شده است.

۱۴۳۷۵ (۵)

در طراحی داخلی این بنا نیز امتداد سادگی طراحی نمای خارجی بنا حفظ شده است. همچنین مصالح چوب و آجر (و بالاخص آجر) بهمراه اندکی رنگ سفید  کاملا در طراحی بنا خودنمایی میکند.

 ۱۴۳۷۵ (۸) ۱۴۳۷۵ (۷) ۱۴۳۷۵ (۶) ۱۴۳۷۵ (۱)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 31 = 34

error: متن محافظت شده!