Block و کاربرد آن در اتوکد

Block چیست؟ کاربرد بلاک در اتوکد چیست؟

برخلاف آنچه در اکثریت قریب به اتفاق کتب و منابع فارسی نرم افزار اتوکد گفته شده است، Block ابزاری برای تکثیر یک شیء نمی‌باشد، بلکه این ابزار را میتوانید برای اعمال تغییرات یکسان در یکدسته شیء مشابه مورد استفاده قرار داد.بلاک را میتوان مشابه امکان Instance در نرم افزار ۳dmax دانست. حتما تابحال در محیط اتوکد برای شما نیز پیش آمده است که تکثیری از یک شیئ را در پروژه خود قرار داده اید و بعد از اتمام کار تصمیم به تغییر در آن کرده اید. مثلا در پلان یک بیمارستان، ۱۰۰ درب را جایگذاری کرده ایم و حالا تصمیم میگیریم یک تغییر کوچک در کلیه درهای ایجاد شده بدهیم. در ادامه نمونه ای از استفاده Block را در قالب یک مثال ساده مشاهده خواهیم کرد.

مراحل انجام کار بدین شرح است

۱- ابتدا مشابه با نمونه زیر یک در با عرض ۱ متری ایجاد میکنیم.

۱۳۳۵۰ (۵)

۲- با زدن کلید B و فشردن کلید Enter یک بلاک با نام door-1m ایجاد میکنیم. (در محل شماره ۱ نام یلاک؛ دبا کلیک بر روی  دکمه شماره ۲  محل ورود بلاک و با کلیک بر روی دکمه شماره ۳ عناصری را که میخواهیم بصورت بلاک در بیایند (یعنی درب و چهاچوب آن) را انتخاب میکنیم)

۱۳۳۵۰ (۱)

۳- برای وارد کردن بلاک ساخته شده در مرحله قبل، ابتدا با زدن کلید i و فشردن کلید Enter وارد دستور insert شده و در محل شماره ۱ نام بلاک مورد نظرمان را انتخاب میکنیم، با تیک دار کردن شماره ۲، به اتوکد میگوییم که محل ورود بلاک را با کلیک کردن در صفحه تعیین میکنیم. از آنجایی که درب جدید عرض ۱۲۰ سانتیمتر داشته و درب بلاک ساخته شده ۱۰۰ سانتی متری بوده است، بنابراین در محل شماره ۳ ضریب ۱٫۲ را به بلاک جدید میدهیم.

۱۳۳۵۰ (۲)

۴- بلاک را در محل خود قرار میدهیم.

۱۳۳۵۰ (۳)

۵- با دوبار کلیک بر روی بلاک وارد شده با پنجره ذیل مواجه میشویم. کافیست بر روی دکمه ok کلیک کنید تا وارد محیط Block Editor شوید.

۱۳۳۵۰ (۴)

۶- تغییرات مورد نظرمان را اعمال کرده و بر روی دکمه Close Block Editor کلیک میکنیم.

۱۳۳۵۰ (۶)

۷- همانطور که میبینید تغییرات بر روی هر دو درب اعمال شده است.

۱۳۳۵۰ (۷)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

46 + = 47

error: متن محافظت شده!