نحوه اندازه گذاری با چند مقیاس متفاوت در اتوکد

اندازه گذاری با چند مقیاس متفاوت در اتوکد

حتما تا بحال بارها برایتان اتفاق افتاده است که بخواهید در یک فایل اتوکد نقشه هایی با دو مقیاس متفاوت ترسیم کنید. مثلا یک نقشه با مقیاس ۱/۱۰۰ و دیگری با مقیاس ۱/۲۰۰٫ مشکلی که در این مسیر با آن برخورد خواهید کرد این است که در اندازه گذاری دو نقشه به این مشکل برخواهید خود که اندازه ها بر طبق یک مقیاس گذاشته خواهد شد. لطفا به تصویر ذیل دقت کنید:

 

۱-۱۳۳۴۸

همانطور که در تصویر بالا ملاحظه میفرمایید مربع سمت چپ نشاندهنده زمینی به ابعاد ۵ در ۵ متر در مقیاس ۱/۱۰۰ و  مربع سمت راست نشاندهنده همان زمین این بار در مقیاس ۱/۲۰۰ می‌باشد. مسلما شما نیز تصدیق خواهید کرد که باید ابعاد نشانداده شده در تصویر سمت راست نیز ۵ در ۵ نمایش داده شود (نه ۲٫۵ در ۲٫۵). حالا که با این مشکل آشنا شدیم در ادامه قصد داریم تا نحوه رفع مشکل را به دوستان عزیزگوشزد نماییم.

برای حل مشکل بالا کافیست تا ابتدا با زدن کلید D و سپس Enter، وارد صفحه تنظیمات اندازه گذاری شده و یک dimension style جدید بسازیم. در این سبک جدید اندازه گذاری کافیست تا scale factore نقشه با مقیاس ۱/۲۰۰ را بر روی ۲ تنظیم نماییم:

۲-۱۳۳۴۸

در واقع با انجام این عمل ابعاد مربع کوچک در هنگام اندازه گذاری ضربدر ۲ می‌شود. حالا کافیست تا اندازه گذاری مربع سمت راست را بر مبنای سبک جدید انجام دهید تا به نتیجه ذیل برسید

۳-۱۳۳۴۸

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 4 =

error: متن محافظت شده!