چرا هنگام انتقال فایل ۳dmax ، متریال ها نمایش داده نمی‌شوند؟

عدم انتقال متریال در هنگام جابجایی فایل ۳dmax

فرض کنید پروژه ای را در محل کار خود و در نرم افزار ۳dmax انجام داده اید و حالا قصد منتقل کردن آن پروژه را به لپ تاپ شخصی خود دارید، پس از انتقال فایل ۳dmax متوجه میشوید که همه چیز درست است، بجز متریالها که احتمالا به رنگ خاکستری نمایش پیدا میکنند.

مشکل بالا احتمالا برای شما اتفاق افتاده است و به هر دری زده اید نتوانسته اید مشکل را حل کنید و مجبور شده اید مجددا همه عناصر را متریال بدهید. اما این مشکل ناشی از یک نکته ساختاری در نرم افزار بوده و براحتی قابل حل است.

نرم افزارهای ۳dmax و autocad برخلاف نرم افزارهایی همانند word و یا photodhop ، متعلقات پروژه (همانند تصاویر، فونتها و …) را بهمراه خود ذخیره نمیکنند و همواره آنها از منبع فراخوانی میکنند. برای روشن شدن موضوع مثالی میزنیم

فرض کنید تصویری را با نام example.jpg از پارتیشن E به محیط دو نرم افزار ۳dmax و word وارد کرده اید. تفاوت برخورد این دو نرم افزار با تصویر وارد شده در این است که در نرم‌افزار word ، نسخه ای از تصویر همراه با فایل word ذخیره میشود، در حالیکه در نرم افزار ۳dmax تصویر به فایل وارد نشده و همواره تصویر را از آدرس پارتیشن e خوانده و به شما نمایش می‌دهد؛ بنابراین در صورتی که فایل ۳dmax را به سیستم دیگری منتقل کنید، از آنجایی که در پارتیشن e سیستم جدید تصویری با نام example.jpg وجود ندارد بنابراین تصویری نمایش داده نمی‌شود.

چگونه متریالهای ۳dmax را به سیستم جدید منتقل کنیم؟

با توجه به آنچه در بندهای بالا گفته شد، از آنجایی که در ساخت متریال نیز از تصویر استفاده می‌شود، با جابجایی فایل مکس متریالها بدرستی نمایش داده نمی‌شوند. بعبارت دیگر متریالها منتقل میشوند، اما مپها منتقل نمیشوند.

برای حل این مشکل برنامه نویسان این نرم افزار گزینه ای با نام archive در نظر گفته اند. این گزینه در هنگام ذخیره سازی فایل ۳dmax ، متعلقات (تصاویر و …) را نیز جمع آوری کرده و همگی را در قالب یک فایل زیپ شده در اختیار شما قرار میدهد.

 

گزینه archive در 3dmax

 اما این تنها روش بای انجام اینکار نبود! آیا شما راه دیگری برای انجام اینکار بلدید؟

 

منبع: اختصاصی خانه معماری (در صورت تمایل به درج این مطلب در دیگر منابع، حتما فرم ذیل را تکمیل فرمایید)

[iphorm id=”2″ name=”برداشت مطلب”]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 1 =

error: متن محافظت شده!