پارکت ، لمینت یا کفپوش؛ کدام بهتر است؟

در بازار کفپوشهای ساختمانی، علاوه بر محصولات سنگی و سرامیکی، محصولات چوبی هم طرفداران زیادی را دارد. محصولات چوبی مورد استفاده در کف طبقات را میتوان به سه دسته اصلی پارکت، لمینت و کفپوش تقسیم بندی نمود. اگر بخواهید از میان این سه گروه محصولی را برای کف منزل یا محل کار خود انتخاب نمایید ابتدا لازم است تا با تفاوتهای اساسی این سه گروه آشنا باشید.

پارکت چیست؟

پارکت نوعی از کف فرش های چوبی است که از جنس چوب طبیعی بوده و به کف فضا چسبیده میشود. پس از چسبیده شدن پارکت، باید آنرا ساب زده و با لاک براق و تسطیح نمایند.

از اشکالات پارکت، علاوه بر سختی در اجرا، این است که براحتی بر اثر کشیده شدن وسایل قرار گرفته بر روی آن خش برداشته و با ریختن آب بر روی آن ورم میکند. همچنین لازم است تا هر چند سال یکبار، بمنظور ایجاد جلا، مجددا ساب و لاک زده شوند.

 

پارکت و نصب آن

لمینت چیست؟

لمینت نوعی کف فرش از جنس HDF است که در دور تا دور آن شیارهایی جهت اتصال فاق و زبانه تعبیه شده است. این نحوه اتصال موجب اجرای سریعتر و نیز برچیدن و جابجایی آن در مواقع لزوم خواهد شد (بنابراین اتصال آنها نیازی به چسب ندارد) همچنین در زیر لمینت لایه ای نازکی از فوم ضد صدا قرار میگیرد که تا حدی موجب کاهش انتقال صدا به طبقه زیرین نیز خواهد شد، همچنین عایق حرارتی بودن آن نیز قابل تامل است.

لمینتها از نظر سرعت اجرا، مقاومت رطوبتی و نیز مقاومت در مقابل اجسام نوک تیز بسیار بهتر از پارکتها هستند. استفاده از لمینت در کفهای دارای سستم گرمایش از کف توصیه نمیشود (اما در صورتی که برای استفاده از آن در چنین کفهایی اصرار دارید بهتر است ضمانتنامه استفاده از آن در چنین کفهایی را دریافت نمایید.)

 

لمینت و نصب آن

کفپوش چیست؟

کفپوشها از جنس pvc بوده و برای فضاهایی استفاده می‌شوند که نیاز به شتشوی مداوم دارند. چنین کفپوشهایی، به کمک چسبهای مخصوص، به کف قبلی چسبانده شده و قابلیت شستشو دارند. همچنین سرعت اجرای آنها نیز کمتر از لمینت می‌باشد

 

کفپوش pvc و نصب آن

 

منبع: اختصاصی خانه معماری (استفاده و تکثیر آن در دیگر منابع، بهر نحو، غیر مجاز و مشمول ماده ۱۲ قانون جرائم رایانه ای است)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

74 + = 79

error: متن محافظت شده!