انواع روشهای اسکوپ (اتصال) سنگ نما

انواع روشهای اسکوپ (اتصال) سنگ نماReviewed by سیروس بهادرنیا on Apr 2Rating:

اسکوپ چیست؟ چرا باید عملیات اسکوپ انجام شود؟

عدم اجرای صحیح و قابل اطمینان سنگ در نماهای سنگی، میتواند موجبات پیامدهای ناگوار جانی و مالی را در آینده فراهم کند. در صورت عدم گیرداری مناسب سنگها، بمرور زمان سنگ از ملات پشت خود جدا شده و در نهایت سقوط میکند. جهت جلوگیری از وقوع چنین اتفاقات ناگواری لازم است تاعملیات اسکوپ نما انجام شود.

به مجموعه عملیاتی که موجب اتصال بهتر و قابل اطمینان تر سنگ به ملات و بدنه پشت خود میشود، اسکوپ میگویند. در این مطلب میخواهیم انواع روشهای اسکوپ سنگ را بررسی نماییم:

۱- چسباندن قطعه سنگ مستطیلی به پشت سنگ

یکی از روشهای بسیار آسان و ارزان اسکوپ سنگ در نما، چسباندن تکه های سنگی به ابعاد حدود ۳ سانتیمتر و ضخامت حدود ضخامت سنگ، در فواصل و تعداد مناسب، در پشت سنگ است.

 

اسکوپ سنگ نما با تکه سنگ

۲- اسکوپ به روش پیچ و رول پلاک

استفاده از پیچ و رولپلاک بعد از اجرای نمای سنگی و در مواقع اضطراری مرسوم است. در این روش در ۲ تا ۴ نقطه از سنگ بکمک دریل و پیچ و رولپلاک سنگ را به ملات پشت آن درگیر میکنند.

اسکوپ سنگ نما با پیچ و رول پلاک

۳- مهار سنگ نما با سیم فلزی

در این روش، پیش از نصب سنگ، شیارهایی را به کمک دستگاه فرز بر روی لبه های سنگ ایجاد کرده و سپس سیمهای گالوانیزه را بصورت ضربدری از شیارهای ایجاد شده عبور می‌دهند؛ بدین ترتیب با قرار گرفتن این سیمها در دوغاب ریخته شده در پشت سنگ، اتصال مقاومتری میان سنگ و دیوار ایجاد می‌شود.

نکته ای که در هنگام قرار دادن سیم‌ها باید رعایت شود این است که میان سنگ و سیم گالوانیزه یک لقمه سنگی قرار می‌گیرد که موجب بهتر قرار گرفتن سیم در دوغاب سیمانی خواهد شد.

 

مهار سنگ نما با سیم فلزی گالوانیزه

 

 

 

1 نظر

  • اسماعیل

    در مورد اسکوپ کششی هم مطلب بزارید

  • نوشتن نظر

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    3 + 1 =